“المانیتور” افشا کرد: رشوه ۸۵۵ هزار دلاری بحرین به آمریکا برای جلوگیری از “انتقاد”

صدای شیعه: دولت آمریکا که همیشه داعیه حمایت از آزادی ها و حقوق بشر را دارد، در برخورد با سرکوب مخالفان رژیم بحرین و شیعیان این کشور سیاست دوگانه ای در پیش گرفته است.

وبگاه خبری «الخلیج الجدید» در گزارشی نوشت که دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا همچنان از اقدامات سرکوب گرانه رژیم آل خلیفه در حق شیعیان این کشور نه تنها سکوت کرده بلکه به دنبال فروش تسلیحات پیشرفته به این رژیم است.

بر اساس این گزارش، گروه های حقوق بشری و قانونی از آمریکا خواسته‌اند به اقدامی فراتر از محکومیت سرکوب های مقامات بحرین دست بزند؛ ولی اهمیت استراتژیک این کشور به عنوان پایگاه دریایی آمریکا باعث شده است سیاستمداران آمریکایی در قبال جنایت های رژیم بحرین تا به حال سکوت کند.

مقامات بحرین برای جلوگیری از انتقادات آمریکا و جلوگیری از انتقادهایی که علیه آن ها در رابطه با حقوق بشر و سرکوب شیعیان این کشور می شود، قراردادهایی برای خرید تسلیحات با آمریکا امضا کرده است.

دولت آمریکا همچنین قرار است کمکهای نظامیای به ارزش ۶٫۶ میلیون دلار در اختیار بحرین بگذارد که ۵ میلیون دلار آن برای حمایت از گارد ساحلی اختصاص داده شده است و آمریکا انتظار دارد این کمک ها در ممانعت از آنچه که آن را قاچاق سلاح به شبه جزیره عربستان از طرف ایران می داند، مؤثر واقع شود.

پایگاه خبری – تحلیلی «المانیتور» در گزارشی به فشارهای افراد نزدیک به دولت بحرین علیه واشنگتن اشاره می کند و مینویسد: «کشور پادشاهی بحرین، بنا به گفته اسناد و گفته های گروههای فشار، ۵۸۸ دلار در سال گذشته برای فشار آوردن به دولت آمریکا خرج کرده است و بخش اعظمی از این مبلغ به میزان ۷۴۷ هزار دلار به شرکت حقوقی «دی ال ایه بایبر» جهت ارائه نصایح و مشورت و کمک به دولت بحرین تعلق گرفته است».

این رسانه می نویسد، با توجه به اینکه بحرین ارزش و جایگاه سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را ندارند، مقامات این کشور از سال ۲۰۰۴ به دنبال توافق های تجارت آزاد با ایالات متحده آمریکا بوده تا بتواند از صنایع نساجی و بافندگی که به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار است و به آمریکا صادر می کند، حمایت کند.

عربستان سعودی نیز ماه گذشته در اقدامی مشابه برای خروج نام خود از لیست ناقضان حقوق کودکان یمن، سازمان ملل متحد را به قطع کمک های مالی خود تهدید کرده بود.

منبع: فارس

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *