«پرز» آخرین نفر از نسل اولیه مؤسسان رژیم صهیونیستی/ عامل کشتار وحشیانه «قانا» مُرد

صدای شیعه: «شیمون پرز» رئیس سابق رژیم صهیونیستی که دو هفته پیش بر اثر سکته مغزی در بیمارستانی در تل‌آویو بستری شده بود در سن ۹۳ سالگی مُرد.

«یمعون برنسکی» معروف به شیمون پرز دوم آگوست ۱۹۲۳ در شهر ویشنوا در لهستان به دنیا آمد. پدر و مادر او در سال ۱۹۳۲ به فلسطین مهاجرت کردند. در سال ۱۹۴۷ به‌عنوان مسئول خرید سلاح به سازمان شبه‌نظامی و تروریستی «هاگانا» پیوست.

پرز قبل از اینکه به سمت رئیس رژیم صهیونیستی برسد سمت وزارت جنگ اسرائیل را به‌عهده داشت و از آخرین افراد از نسل مؤسسان رژیم صهیونیستی به حساب می‌آمد.

شیمون پرز از مهندسان حمله سه‌جانبه انگلیس، فرانسه و اسرائیل به مصر در سال ۱۹۵۶ بود که به «العدوان الثلاثی» مشهور شده است. این حمله بعد از آن صورت گرفت که جمال عبدالناصر رئیس جمهور وقت مصر کانال سوئز را ملی اعلام کرد.

مهندس توافق ننگین اسلو

پرز یکی از مهندسان اصلی توافق ننگین «اسلو » با یاسر عرفات رئیس وقت تشکیلات خودگردان فلسطین در سال ۱۹۹۳ بود. در این توافق فلسطینی‌ها قرار بود در مقابل به رسمیت شناختن اسرائیل به زمین‌های اشغال‌شده در سال ۱۹۶۷ برسند که بعد از به رسمیت شناختن اسرائیل، مسئولان این رژیم به این توافق عمل نکردند.

خوشه‌های خشم و «کشتار قانا» در جنوب لبنان

پرز همچنین مسئول کشتار قانا در جنوب لبنان در سال ۱۹۹۶ است، ولی با وجود این، در سال ۱۹۹۴ به‌همراه یاسر عرفات و اسحاق رابین نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی جایزه صلح نوبل گرفتند.

عصر ۱۸ آوریل سال ۱۹۹۶ میلادی، نظامیان رژیم صهیونیستی با جنگ‌افزار سنگین یک مرکز نیروهای سازمان ملل در روستای قانا را که تعداد زیادی از زنان، کودکان و مردم بی‌دفاع در آن پناه گرفته بودند، هدف قرار دادند. مردم قانا از ترس بمباران روستایشان به مرکز نیروهای بین المللی مستقر در نزدیک این روستا پناه برده بودند، اما هدف بمباران وحشیانه جنگنده‌های رژیم اشغالگر قدس قرار گرفتند که بر اثر آن، ۱۱۱ غیرنظامی لبنانی شهید و ۱۲۹ نفر دیگر زخمی شدند.

پرز در دو دوره سمت نخست وزیری رژیم صهیونیستی را به‌عهده داشت؛ دوره اول آن از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶ بود و دوره دوم از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ است. از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ سمت رئیس رژیم صهیونیستی را به‌عهده داشت و در طول ۵۰ سال تمامی مناصب دولتی شامل نماینده پارلمان، وزیر جنگ، وزیر خارجه، وزیر دارایی و دیگر سمت‌ها را به‌عهده داشت.

آغازگر شهرک‌سازی در کرانه باختری

اسم شیمون پرز همچنین با آغاز فعالیت‌های شهرک سازی در کرانه باختری گره خورده است و در دهه هفتاد که در سمت وزیر جنگ بود با آغاز شهرک سازی موافقت کرد.

مهندس برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی

به‌گفته کارشناسان پرز همچنین مهندس برنامه هسته‌ای اسرائیل به حساب می‌آید، برنامه‌ای که با مجهز شدن این رژیم به ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای همراه بود و این رژیم را به عامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه تبدیل کرد.

شیمون پرز همچنین صاحب بسیاری از شرکت‌های ساخت سلاح و صنایع هوایی در سرزمین‌های اشغالی است و در دهه پنجاه همکاری نظامی با فرانسه را بنیانگذاری کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *