هر وقت به ياد کربلا و «حُسَيْن بْنِ عَلِي» افتادی اين «يا لَيْتَنِي» را بگو

گروه دین و اندیشه: علامه جوادی آملی در جلسه درس اخلاق خود می گویند: «ريَّانِ بْنِ شَبِيب‏» كه خدمت امام رضا (س) مشرّف شد، به حضرت عرض كرد که چرا غمگين هستيد؟ حضرت فرمود امروز اوّل مُحرّم است و گريه بر سالار شهيدان فضايل فراواني دارد، آن‌گاه دستور های متعدّدي امام رضا به «ريَّانِ بْنِ شَبِيب‏» داد.

به گزارش بولتن نیوز، در ادامه سخنان این دانشمند بزرگ جهان اسلام را ملاحظه می فرمایید:

وجود مبارك امام (س) فرمود: اگر خواستی گريه كنی برای سالار شهيدان گريه كن که چند جمله است، بخش ديگر سفارش ‌های امام رضا (س) اين است كه «يَا بْنَ شَبِيب» هر وقت به ياد «حُسَيْن بْنِ عَلِي» و شهداي كربلا افتادی، به ذات مقدس «حُسَيْن بْنِ عَلِي» خطاب بكن و بگو: «فَقُلْ مَتَی مَا ذَكَرْتَهُ «يا لَيْتَنِي كُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِيماً»؛ هر وقت به ياد كربلا و «حُسَيْن بْنِ عَلِي» افتادي اين «يا لَيْتَنِي» را بگو.

اين يعنی چه؟ ما كه آن وقت كربلا نبوديم و يك آرزوی بی ‌خودی هم هست؛ ولی نه! اين پيام دارد! يعنی ای كاش من اين فكر را می داشتم و الآن هم اين فكر را داشته باشم که در راه دين جهاد كنم و در راه دين شهيد بشويم. اين «يا لَيْتَنِي» آرزوي شهادت است، آرزوي جهاد است و آرزوی مبارزه است، پس اين پيام، زنده است؛ اين يك خيال و آرزوی باطل كه نيست، اين يك دستور است و دستور هم يك اثر عملی است. فرمود هر وقت به ياد كربلا و به ياد سيدالشهداء بودي بگو: «يا لَيْتَنِي كُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِيماً». از آن طرف هم همين پيام هست، تنها به ما نگفتند كه به شهدا سلام بكنيم و بگوييم ای كاش ما با شما بوديم و راه شما را مي‌رفتيم؛ به آنها هم گفتند كه بگوييد ای كاش با ما بوديد و مي‌فهميديد که اين‌جا چه خبر است! شهيد هم همين حرف را دارد.

منبع:کانال تلگرامی آیت الله جوادی آملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *