عاقبت و کیفر گناهکاران

گروه مذهبی: هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر علیه السلام که با توجه به این ایام، به بازخوانی بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی می پردازیم:

امام باقر (علیه السلام) فرمودند: بدانید که هیچ سالی پر باران تر از سال دیگر نیست تنها چیزی که هست این است که نزول باران در هر منطقه ای بستگی به خواست خداوند دارد.

بدون تردید هنگامی که جامعه ای مرتکب گناهان گردند، خداوند عزوجل بارانی را که برای آنها قرار داده بود، در آنجا نبارانیده و در بیابان های وسیع، دریاها وکوه های دیگری نازل می گرداند و بدون شک خداوند جعل را در لانه اش به خاطر گناهان مردی که در کنار آن هستند، با نبارانیدن باران عذاب می نماید زیرا که او می تواند به مکانی که در آنجا معصیت نمی شود، برود.

آنگاه امام باقر (علیه السلام) فرمودند:

ای آگاهان! پند گیرید: سپس فرمودند: در کتاب امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) آمده است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: هنگامی که زنا آشکار شود، مرگ ناگهانی زیاد می شود زمانی که کم فروشی کنند: خداوند آنها را قحطی و کمبود محصولات عذاب می نماید و هنگامی که زکات نپردازند، زمین نیز آنها را از زراعت، میوه ها و معادن خود محروم می نماید و هنگامی که در قضاوت ظلم کنند، در ظلم و تجاوز به یاری یکدیگر خواهند پرداخت و زمانی که پیمان شکنی کنند، خدا دشمنشان را بر آنها مسلط می کند و هنگامی که قطع رحم نمایند، اموال در دست اشرار قرار می گیرد و زمانی که امر به معروف و نهی از منکر نکرده و از نیکان اهل بیتم پیروی نکنند، خداوند بدانشان را بر آنها مسلط می نماید و در این حال نیکان آنها دعا می کنند، ولی مستجاب نمی شود.

افزون بر آنكه اعمال ناشايست در حوادث ناگوار مؤثر است. نيت گناه نيز داراي تأثير سوء است. امام صادق (ع) فرمود: «ان المؤمن لينوي الذنب فيحرم رزقه»؛ نيت گناه موجب می گردد مؤمن از روزی خويش محروم شود.

منبع: کانال تلگرام در محضر علامه جوادی آملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *