ظرفیت کنکور ۷۵۰ هزار نفر است که ۶۲۰ هزار نفر با پول وارد دانشگاه‌ها می‌شوند! کفه سنگین دانشگاه‌های پولی

صدای شیعه: شکاف طبقاتی این روزها در بحث آموزش پررنگ‌تر از سایر بخش‌ها نمود پیدا کرده است، انواع مدارس با عناوین گوناگون و ردیفی از برنامه‌های آموزشی متنوع با دریافت پول دانش‌آموز گزینش می‌کنند. انواع دانشگاه‌ها در رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی متعدد نیز با دریافت پول دانشجو می‌پذیرند.
ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در کنکور ۹۵، ۷۵۰ هزار و ۲۶۹ نفر است که حدود ۱۳۹ هزار و ۵۰۷ ظرفیت در کنکور سال ۹۵ به دوره‌های روزانه (بدون شهریه)  و حدود ۶۲۰ هزار و ۵۵۵ ظرفیت نیز به دوره‌های تحصیلی با دریافت شهریه اختصاص دارد. این در حالی است که پذیرش دانشگاه‌ها در دوره‌های روزانه محدود است و طبق اعلام مدیران سازمان سنجش هم‌اکنون ۱۵ درصد کل دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کرده و شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند اما از آنجایی که دانشگاه‌ها برای اداره خود با مشکلات متعددی مواجه هستند طرحی برای گسترش پذیرش دانشجو در رشته‌های روزانه وجود ندارد.
به گزارش تسنیم، دانشگاه‌های گوناگون با راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی از مقطع کاردانی تا کارشناسی ارشد با دریافت شهریه اقدام به جذب دانشجو می‌کنند که بخشی از این ظرفیت‌ها به جذب دانشجو بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد.
ورود پولی به دانشگاه
با توجه به وضعیت جذب دانشجو در کنکور سال ۹۵ در گروه‌های آزمایشی گوناگون در رشته ریاضی ۴۹ هزار و ۸۴۵ نفر در دوره‌های روزانه پذیرش می‌شوند و سهم پذیرش در سایر دانشگاه‌های پولی ۲۰۳ هزار و ۱۹۷ نفر است. همچنین در گروه تجربی نیز سهمیه دوره روزانه ۴۷ هزارو ۸۷۶ نفر و سهم پذیرش در دانشگاه‌های پولی ۱۰۷ هزار و ۴۷۶ نفر است. در گروه علوم انسانی نیز سهم دوره‌های روزانه ۲۴ هزار و ۴۲۰ نفر و سهم پذیرش در دانشگاه‌های پولی۲۷۴ هزار و ۵۲۷ نفر اعلام شده است. در گروه زبان انگلیسی ۳ هزار و ۷۶۷ نفر در دوره روزانه پذیرش می‌شوند و سهم پذیرش در دانشگاه‌های پولی ۱۹ هزار و ۲۵۲ نفر است.
۶۲۰
هزار ظرفیت برای دریافت شهریه ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در کنکور ۹۵، ۷۵۰ هزار و ۲۶۹ نفر است که با احتساب ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه در گروه آزمایشی هنر و دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی حدود ۱۳۹ هزار و ۵۰۷ ظرفیت در کنکور سال ۹۵ به دوره‌های روزانه (بدون شهریه) و حدود ۶۲۰ هزار و ۵۵۵ ظرفیت نیز به دوره‌های تحصیلی با دریافت شهریه اختصاص دارد. این در حالی است که بیشترین سهم پذیرش دانشجو براساس شهریه در گروه علوم انسانی و پس از آن گروه علوم ریاضی مشهود است. بر این اساس روند حاکم برنظام آموزش و پرورش و آموزش عالی از حرکت در مسیر دریافت هزینه‌های آموزش از متقاضیان حکایت دارد، روندی که گسترش آن می‌تواند سوالاتی را در بحث عدالت آموزشی مطرح کند و اینکه در چنین نظامی اقشار ضعیف جامعه تا چه اندازه امکان رقابت و دستیابی به مدارج بالای علمی را دارند؟
سه چهارم ظرفیت‌ها پولی است
در عین حال آمار کلی پذیرش در کنکور ۹۵ نشان می‌دهد با توجه به سهمیه مناطق محروم و دوره روزانه که تنها دوره‌هایی هستند که پذیرش در آنها بدون هزینه است و با توجه به  شرایط دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، بیش از چهارپنجم ظرفیت به شهریه‌ای‌ها اختصاص دارد. دوره‌های مجازی، نیمه‌حضوری، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و مشترک همگی از جمله دوره‌هایی هستند که داوطلبان باید شهریه بپردازند. بر همین اساس، از ظرفیت ۷۵۰ هزار و ۲۶۹ نفری که تاکنون اعلام شده است تنها ۱۳۹ هزار و ۵۰۷ نفر به دوره روزانه اختصاص دارد و مجموع شهریه‌ای‌ها ۶۲۰ هزار و ۵۵۵ نفر است. آمارها نشان می‌دهد با وجود اینکه
۶۰ درصد دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند و قصد مدیران آموزش عالی محدود کردن این گروه و جهت دادن صحیح به انتخاب رشته داوطلبان بوده اما افزایش چند برابری گروه علوم انسانی و کاهش شدید در گروه علوم تجربی خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

منبع: وطن امروز

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *