رییس مجمع علمای صور لبنان مطرح کرد؛ غذای تبرکی امام حسین در سفره مسیحیان لبنان/ حضور گسترده اهل سنت در مراسم دهه اول محرم

صدای شیعه: حجت الاسلام شیخ علی یاسین رییس مجمع علمای صور لبنان در گفت‌و‌گویی با اشاره به سنت‌های مذهبی مردم لبنان در دهه محرم الحرام گفت: در لبنان همانند سایر کشورهای اسلامی همزمان با فرا رسیدن دهه محرم خیمه‌های عزا برپا می‌شود. حسینه‌های و تکیه‌های مذهبی شروع به فعالیت کرده و پرچم‌های سیاه عزا در سراسر شهرها و روستاها نصب می‌شود. مراسم‌های روضه و عزاداری خواهران و برادران برقرار بوده و گروه‌های مختلف مردمی با هر عقیده و مذهبی در این مراسم‌ها شرکت می‌کنند. در برخی مراسم‌ها قرائت قرآن و بیان زندگی‌نامه امام حسین(ع) مرسوم است.

عاشورا جزیی از رسوم دینی مسیحیان و اهل سنت لبنان است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان نحوه تعامل مسیحیان و اهل سنت با مراسم دهه محرم خاطر نشان کرد: تعامل اهل سنت و مسیحیان با شیعیان لبنان بسیار مناسب است و به گونه‌ای در مراسم‌ها شرکت می‌کنند که گویی عاشورا جزئی از رسوم دینی آنان است. به عنوان مثال دیروز در یکی از هیأت‌ها به عنوان سخنران دعوت بودم قبل از منبر وارد مجلس شدم و در جایی نشستم. به فاصله کمی دیدم یکی از مفتیان اهل سنت وارد مجلس شد و در کنار من نشست تا در مراسم عزای امام حسین(ع) شرکت کند.
وی ادامه داد: در شهر صور این تعامل به نحو محسوس قابل مشاهده است. در این شهر مسیحیان، اهل سنت و شیعیان در کنار هم زندگی می‌کنند. جالب است بدانید مسیحیان وقتی وارد مجالس عزا می‌شوند لباس مشکی به تن می‌کنند. علت این تعامل آن است که شیعیان مطابق با سیره اهل بیت با سایر فرق و مذاهب اسلامی و غیر اسلامی برخورد می‌کند و اقدامات تحریک آمیز قومیتی و طایفه‌ای را به هیچ وجه انجام نمی‌دهند.

سنگ‌اندازی سلفیان در برگزاری مراسم امام حسین(ع)
رییس مجمع علمای صور لبنان همچنین به سنگ اندازی‌های سلفی‌ها اشاره کرده و افزود: به فضل الهی اکثر اهل سنت لبنان مسلمانان معتدل هستند و محب اهل بیت هستند. طبیعتا مراسم عاشورا برای سلفی‌ها و وهابی‌ها خوشایند نیست و ما نیز برای آنکه درگیری پیش نیاید تصمیم گرفتیم که در مناطق سلفی نشین که بسیار محدود و کم است، مجالس عزاداری را برپا نکنیم تا اختلاف‌های مذهبی مشکل ساز نشود.
وی خاطرنشان کرد:‌ در صور ما مراسم تعزیه خوانی داریم و بسیاری از اهل سنت و مسیحیان در این مراسم شرکت می‌کنند تا بازسازی صحنه عاشورا را از نزدیک ببینند. حتی سال گذشته سفیر برزیل از بیروت تا شهر صور آمده بود تا این نمایش را از نزدیک ببیند. هر ساله برخی مسیحیان از غذاهای نذری به عنوان تبرک برای خود برداشته و به منازل می‌برند و در هر وعده غذایی مقداری از این غذای تبرکی را با طعام اصلی مخلوط می‌کنند تا غذایشان متبرّک به طعام امام حسین(ع) شود.
شیخ یاسین در پایان با اشاره به وضعیت امنیتی بحران اظهار داشت: امروز وضعیت امنیتی لبنان بسیار مطلوب است و تدابیر امنیتی شدیدی در دهه محرم از سوی دستگاه‌های امنیتی، ماموران انتظامی و برادران حزب‌الله حکمفرما شده تا احتمال اقدامات خرابکارانه به کمترین میزان خود برسد. الان هر مراسمی که برگزار می‌شود تعدادی از ماموران امنیتی خود را موظف به تامین امنیت آن کرده و به دقت تحولات را رصد می‌کنند. از سوی دیگر تحرّکات تروریستی نیز در لبنان در این سال‌ها بسیار کاهش یافته است. بسیاری از گروهک‌های تروریستی داخل خاک لبنان شناسایی شده و عوامل آن دستگیر شدند.

منبع: رسا

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *