ردّیه‌ای فقهی بر آپارتمان‌سازی

ردّیه‌ای فقهی بر آپارتمان‌سازیگروه دین و اندیشه: محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با استناد به آیات و روایات که در ادامه ملاحظه می فرمایید، برج سازی و ساختن آپارتمانهای آسمان خراش را از نظر فقهی رد می کند.

به گزارش بولتن نیوز، ادله نگارنده برای رد فقهی بر آپارتمان سازی به شرح زیر است:

۱) روایاتی است که بر تعدادی از سنن و مستحباتی دلالت دارد که با ساختمان‌های بلند سازگار ندارد بلکه ساختمان‌های بلند موجب تعطیل کامل آنها می‌شود. نظیر: روایاتی که درباره استحباب نگاه کردن به آیات الهی آسمان قبل از نافله شب و به‌طور مکرر وارد شده… و عملاً زمینه انجام این سنت نبوی از میان می‌رود.

۲) خدای متعال می‌فرماید: “قل انظروا ماذا فی السماوات و الارض» (یونس، ۱۰۱) (و چندین آیات دیگر مانند آن). این آیات و ده‌ها آیات دیگر که در آنها تأکید بر اندیشیدن و تدبر در آیات آسمانی و زمینی آمده است بر این حقیقت دلالت دارد که زندگی اسلامی زندگی یاد و ذکر و هوشیاری است… در حالی‌که در محیط و فضایی که رابطه انسان را با آیات آسمانی و زمینی خداوند قطع می‌کند… جایی برای زندگی یاد و هوشیاری باقی نمی‌ماند.

ردّیه‌ای فقهی بر آپارتمان‌سازی

۳) عمل به روایات و به سنت نبوی در زمینه دعا هنگام رؤیت هلال در شهری که سراسرش را ساختمان‌های بلند قرار گرفته است میسر نیست، به‌گونه‌ای که زندگی در چنین شهری به تعطیلی کامل این سنت نبوی منجر می‌شود.

۴) عمل به چنین سنتی [استحباب دعا مقارن با طلوع و غروب خورشید] در جایی رواج پیدا می‌کند که طلوع و غروب خورشید برای عامه مردم محسوس باشد و در آنجا که محیط زندگی به‌گونه‌ای باشد که برای عامه مردم طلوع و غروب خورشید نامحسوس باشد، زمینه عمل به چنین سنتی منتفی خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *