خلاصه زندگی امام علی

برای بسیاری از کسانی که دوست دارند در مورد ائمه اطهار بدانند و با دین مبین اسلام بیشتر آشناییت داشته باشند همیشه برایشان سرگذشت امیرالمومنین حضرت علی ابن ابیطالب (ع)جذاب بوده است.در این مطلب می خواهیم درباره سرگذشت ایشان بدانیم و ببینیم چه در زندگی این مرد بزرگوار گذشته است. پس با ما همراه باشید و این مقاله جذاب را از دست ندهید.

امام علی(ع) اولین امام شیعیان بوده که توسط پیامبر رحمت و معرفت تربیت و توسط او بزرگ شد. امام علی (ع) اولین فرزند خانواده هاشمی است که پدر و مادر او هر دو فرزند هاشم بودند. پدر ایشان ابوطالب فرزند هاشم ابن مناف بود و مادر بزرگوارشان فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف بود. خاندان هاشمی از لحاظ فضائل اخلاقی و صفات عالی انسانی زبانزد خاص و عام در بین قبیله قریش و سایر قبایل اعراب بودند.

دوران کودکی

امام علی(ع) تا سن ۳ سالگی نزد پدر و مادرشان بسر بردند، تا آنکه بعد از ۳ سالگی خشکسالی عجیبی سرزمین مکه را در برگرفت و عموی پیامبر یعنی ابوطالب با هزینه های سنگین زندگی روبه رو شد. رسول اکرم(ص) با مشورت عموی خود عباس تصمیم گرفت هر کدام سرپرستی یکی از فرزندان ابوطالب را عهده دار شوند و بدین ترتیب بود که عباس سرپرستی جعفر و پیامبر اکرم سرپرستی امام علی (ع) را عهده دار شدند و اینطور بود که حضرت علی از همان کودکی در کنار پیامبر بزرگ شد و تحت تعلیم و تربیت ایشان قرار گرفت.
حضرت علی (ع) آنقدر شیفته پیامبر بود که لحظه ای حاضر به جدایی از ایشان نبود حتی هرگاه پیامبر از شهر خارج می شد و به کوه و بیابان می رفت علی (ع) نیز با او همراه می شدند. از فضایل اخلاقی این حضرت می توانیم به مواردی مانند این اشاره کنیم که ایشان اولین کسی بودند که به پیامبر اکرم ایمان آورده و او را پیشوا و به عنوان نبی خود پذیرفتند.

حضرت علی در کنار پیامبر

پس از انتظار ۳ ساله در دره شعب ابوطالب و دعوت مخفیانه مردم از سوی پیامبر به دین مبین اسلام سرانجام پیغام وحی مبنی بر دعوت روشن و آشکار مردم و فرمان هدایت همگانی بر ایشان صادر شد.
پیامبر بدین وسیله تصمیم گرفت تا بزرگان قوم و قبیله خود را به یک مهمانی دعوت کند و در این مهمانی آشکارا این افراد را به دین مبین اسلام کرد.
ایشان اینگونه از حاضرین شروع به سوال کردن کرد«چه كسي از شما مرا در اين راه كمك مي كند تا برادر و وصي و نماينده من در ميان شما باشد» پاسخ فقط از سوی علی(ع) شنیده شد و همگی سکوت کردند، ایشان اینطور پاسخ دادند:«ای پیامبر خدا! من تو را در اين راه ياري مي كنم» این سوال سه بار پرسیده شد و هر بار به اتفاق نیز فقط علی(ع) پاسخ داد. پیامبر پس از سه بار پرسش روبه جمع کرد و فرمود: اي خويشاوندان و بستگان من، بدانيد كه علي ( ع ) برادر و وصي و خليفه پس از من در ميان شماست.
همینطور از دیگر افتخارات این حضرت می توانیم به در بستر پیامبر خوابیدن برای خنثی کردن حمله مشترکان را نیز نام ببریم که با این حرکت زمینه هجرت پیامبر را ایشان به وجود آوردند.

حضرت علی(ع) بعد از هجرت

حضرت علی(ع) بعد از هجرت پیامبر بسیاری از فضایل اخلاقیاتشان زبانزد بود که در اینجا به دو مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

جانبازی و فداکاری در میدان جنگ: حضرت علی (ع) از ۲۷ جنگی که پیامبر در آن به مبارزه پرداخت در ۲۶ عدد از آنها وجود داشت و همواره خود را در رکاب پیامبر می دید.

اولین کاتب و حافظ قرآن: ضبط و حفظ کتاب وحی(قرآن) از دیگر فضائل و رفتار های با ارزش امیرالمومنین بود همینطور ایشان با تنظیم بسیاری از نامه ها، اسناد و دعوت ها نقش پررنگی در گسترش اسلام را داشتند. در این دوران پیامبر پیمان برادری و اخوت را میان مسلمین بست به علی (ع) فرمود:
«تو برادر من در اين جهان و سراي ديگر هستي . به خدايي كه مرا به حق برانگيخته است تو را به برادري خود انتخاب مي كنم»

غدیرخم

پیامبر در آخرین باری که به سمت مکه رفت و در راه برگشت، در محلی به نام غدیر خم در نزدیکی جحفه دستور توقف داد. زیرا فرشته وحی فرمان پایان رسالت را به ایشان داده بود.
پیامبر در این محل به بالای منبر رفت و فرمود:«همانا زمان لبیک گفتن من به دعوت حق فرا رسیده است و بزودی از میان شما می روم. در مورد من چه فکر می کنید؟ مردم یک صدا بیان کردن همانا تو آیین خدا را تبلیغ می کردی و تو پیامبر خدا هستی. پیامبر در این حال دست علی (ع) را بالا برد و فرمود «در میان مومنان چه کسی سزاوارتر از خودشان است؟» مردم فرموند «خداوند و پیامبرش بهتر می داند» پیامبر در ادامه فرمود:« اي مردم ! هر كس من مولا و رهبر او هستم ، علي هم مولا و رهبر اوست . و اين جمله را سه بار تكرار کردند»  سپس  مردم این انتخاب را به حضرت علي ( ع ) تبريك گفتند و با وي بيعت کردند.

خلاصه مطلب

در این مقاله سعی کردیم برای شما درباره خلاصه زندگی امام علی و رشادت ها و فداکاری های ایشان را برای شما توضیح دهیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتوانید از آن استفاده کنید. اگر شما دوست دارید در مورد این امام بزرگوار بیشتر بدانید این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *