جراحی چشم گربه ای چیست؟+عوارض احتمالی آن

جراحی چشم گربه ای چیست؟+عوارض احتمالی آن

 

در کشور ما روزانه صدها یا هزاران جراحی زیبایی در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستانها انجام می شود. جدا از اینکه بیشتر این جراحی ها ضروری نیستند و تنها به دلیل پیروی از مد و گرایش های عجیب و غریب با صرف هزینه های هنگفت، افراد چهره خود را به تیغ جراحی می سپارند.
هر چند آمار دقیقی از تعداد افراد فوت شده بر اثر عمل های زیبایی وجود ندارد اما براساس آمارهای غیر رسمی بیش از ۱۰۰ نفر در سال قربانی این جراحی ها می شوند. برخی جوانان به قیمت از دست رفتن جانشان، حاضر به انجام جراحی های زیبایی و غیر ضروری می شوند تا بلکه نیاز خود به دیده شدن را ارضا کنند.
این روزها انواع مختلفی از عمل های جراحی چشم توسط متخصصان انجام می شود اما همه آن ها ساده نیستند. یکی از این عمل های جراحی، عمل جراحی چشم گربه ای است. عمل چشم گربه ای یک جراحی است که در طول آن جراح حفره هایی را در ناحیه چشم ایجاد می کند و درجه پلک چشم را افزایش می دهد و سپس آن را در گوشه بیرونی قسمت استخوانی چشم ثابت نگه می دارد.
چه کسانی می‌توانند عمل چشم گربه ای انجام دهند؟
در این عمل چشم به بالا کشیده می شود و دم ابروها برای دوری از هر گونه بخش اضافه در این قسمت به سمت بالا نگه داشته می شود. جراحی پلک برای افرادی که در ناحیه چشم خود دچار افتادگی هستند، با جراحی چشم گربه متفاوت است.
چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک گفته شده است با بالا رفتن سن افراد، کم کم انعطاف پذیری پوست کاهش پیدا می کند و در نتیجه پلک دچار افتادگی می شود که علت آن هم کمبود تولید کلاژن است. این روش جراحی با ترمیم پلک، آن را در محل جدید خود ثابت نگه می دارد اما در عمل جراحی چشم گربه ای قضیه کاملاً فرق می کند.

چه کسانی می‌توانند عمل چشم گربه ای انجام دهند؟

اولین و مهم‌ترین نکته برای داوطلبان عمل چشم گربه ای، داشتن سلامت عمومی است. ازآنجایی‌که این عمل معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود، شما نباید منعی در این خصوص داشته باشید. همچنین درصورتی‌که بیماری خاصی دارید، حتما آن را با پزشک در میان بگذارید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید. درصورتی‌که تنها قصد دارید عمل کانتوپلاستی را انجام دهید، پلک‌های شما نباید افتادگی، پف یا چروک داشته باشد.
البته این به این معنا نیست که افراد دارای این مسائل نمی‌توانند این عمل را انجام دهند. بلکه منظور این است که درصورتی‌که چنین مشکلی دارید، باید با استفاده از لیفت چشم و ابرو آن‌ها را نیز برطرف کنید.
توصیه ما این است که پیش از هر اقدامی برای انجام عمل چشم گربه ای حتما در جلسات مشاوره با پزشک شرکت کنید. در این جلسات پزشک با نشان دادن عکس‌ها یا فیلم عمل چشم گربه ای انتظارات شما را واقعی‌تر کرده و نتایج عمل را به شما نشان خواهد داد. ضمن اینکه در این جلسات پزشک همه توضیحات لازم در خصوص شیوه انجام عمل، محدودیت‌ها و مراقبت‌های قبل و بعد از آن را نیز به شما خواهد داد. همچنین مناسب‌ترین روش برای جراحی نیز انتخاب‌شده و پزشک در طول جراحی دقیقا می‌داند که شما چه چیزی می‌خواهید.
خطرات مرتبط با جراحی کانتوپلاستی

خطرات مرتبط با جراحی کانتوپلاستی

عوارض جانبی در جراحی کانتوپلاستی بسیار کم گزارش شده‌اند. در واقع جراحی کانتوپلاستی معمولا همراه با جراحی بلفاروپلاستی انجام می‌شود تا خطرات جراحی به حداقل برسند. با این حال چون در طی جراحی کانتوپلاستی وضعیت عضلات زیر پوست و پلک تغییر می‌کنند بنابراین احتمال خطر و عوارض جانبی وجود خواهدداشت.
پس از جراحی کانتوپلاستی معمولا محل جراحی ورم کرده و دچار کبودی می‌گردد. محل جراحی معمولا حساس به لمس شده و به دلیل وجود درد ممکن است نیاز باشد تا فرد از داروهای مسکن استفاده نماید تا درد آن کنترل شود. البته این دردها و ناراحتی‌های بافت جراحی‌شده معمولا زیاد طول نمی‌کشد. استفاده از کمپرس یخ بر روی موضع درد نیز می‌تواند به کاهش سریع‌تر درد کمک کند. معمولا دردهای مرتبط با کانتوپلاستی پس از دو روز رفع می‌شوند.
پس از جراحی کانتوپلاستی ممکن است چشم‌ها به شدت خشک و یا اشک آلود شوند. خشکی چشم شدید ممکن است باعث سوزش چشم شود با این حال راه حل ساده‌ای برای این مشکل وجود دارد و فرد با استفاده از قطره‌های چشم می‌تواند خشکی چشم خود را برطرف نماید.
پس از جراحی کانتوپلاستی احتمال ایجاد عفونت در محل برش‌خورده وجود دارد. برای جلوگیری از ایجاد عفونت ممکن است توصیه شود تا فرد از کرم‌ها یا پمادهای حاوی آنتی بیوتیک استفاده نماید. با این حال برای کاهش احتمال عفونت، پاکیزه نگهداشتن محل جراحی و حفظ بهداشت آن ضروری است. اگرچه کبودی و ورم موضع جراحی دو عارضه‌ی رایج در جراحی کانتوپلاستی هستند اما معمولا در طی یک هفته برطرف می‌شوند. برخی از بیماران نیز ممکن است کاهش قدرت بینایی را در چشمان خود احساس کنند اما این عارضه نیز موقتی بوده و بینایی طبیعی پس از مدتی بصورت خودبخود باز می‌گردد.
معرفی انواع عمل کانتوپلاستی

معرفی انواع عمل کانتوپلاستی

عمل زیبایی چشم به دلیل پیشرفت های علم پزشکی دارای چندین نوع می باشد که معروف ترین آنها درشت کردن چشم به همراه تغییر حالت آنها است. در زیر دو نوع از معروف ترین عمل های که در ایران رایج می باشد را معرفی کرده ایم؛ اما جالب است بدانید که هر کدام از این دسته ها خودشان به زیر مجموعه های متفاوتی تقسیم بندی می شوند.

اپیکانتوپلاستی

یکی از مورد توجه ترین حالت های چشم افراد آسیایی، بادامی شکل بودن آنها است. متقاضیان جراحی اپیکانتوپلاستی اشخاصی هستند که حالت چشم های آنها کوچک دیده می شود. به همین دلیل برای درشت کردن چشم های خود به انجام عمل جراحی روی می آورند.
این عمل علاوه بر بزرگ کردن چشم ها باعث از بین رفتن حالت خستگی صورت نیز می شود. در نظر بگیرید که دوره نقاهت بیماران ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد. به همین دلیل اعلام یک زمان مشخص برای بازیابی سلامت کامل چشم پس از این عمل امکان پذیر نیست؛ اما به طور کلی می توان گفت که ورم صورت از هشت الی دوازده هفته ممکن است باقی بماند.
نحوه جراحی کانتوپلاستی به چه صورت است؟

کانتوپلاستی جانبی

گاهی اوقات افرادی هستند که عمل کانتوپلاستی جانبی را با لیفت کردن چشم و شقیقه اشتباه می گیرند. کانتوپلاستی که با نام عمل چشم گربه ای میان مردم شناخته شده است موجب تغییر حالت چشم و کشیده تر شدن آن ها می گردد، اما هدف اصلی از انجام این عمل درشت کردن چشم ها می باشد.
برخلاف باور عموم که معتقد هستند پلک و کناره چشم کشیده خواهد شد، بیشترین تغییراتی که در کانتوپلاستی جانبی انجام می شود متمرکز بر پلک پایین است.

نحوه جراحی کانتوپلاستی به چه صورت است؟

در این نوع جراحی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. البته در برخی وارد خاص با توجه به نظر پزشک بی‌حسی موضعی برای بیمار تجویز می‌شود. شیوه انجام جراحی برای هر بیمار متفاوت است چراکه فیزیک‌های صورت در هر فرد یکسان نیست. بنابراین نمی‌توان به صورت دقیق گزارشی از شیوه انجام جراحی بیان کرد.
به صورت کلی در فرایند عمل می‌بایست تاندون پایین استخوان پلک برداشته شود تا بتوان به راحتی آن را جابجا و در نهایت محکم نمود. به این منظور برش‌هایی در گوشه خارجی پلک بیمار ایجاد خواهد شد تا دسترسی به تاندون سهولت پذیرد. پزشکان سعی بر این دارند که برش‌ها را درون چین طبیعی پلک ایجاد کنند تا جای آن به راحتی قابل تشخیص نباشد.
منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *