ای مولود خجسته رمضان، ای بدر تمام ماه خدا میلادت مبارک

گروه دین و اندیشه: رحیم رضاخانی کارشناس مسائل مذهبی در یاددشت پیش رو که بمناسیت میلاد امام حسن (ع) نگاشته معتقد است: در مظلومیت امام حسن علیه السلام همین بس که ولادت او بدلیل وقوع در ماه مبارک رمضان کمتر مورد توجه است. این در حالی است که او عزیز پیامبر اکرم (ص) بوده و از جوانان اهل بهشت است،
 
 به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت به شرح زیر می باشد:
 
امشب زیباترین گل نیکویی و بخشش شکوفا می شود، حٌسن خدا در خانه حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) تجلی می کند و سید جوانان اهل بهشت چشم بر جهان می گشاید .

حضرت امام حسن مجتبی)علیه السلام(اولین مولودی است که از نظر شرافت نسب هیچ کسی به پای ایشان نمی رسد. جد بزرگوارش، خاتم الانبیاحضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، پدر گرامی ایشان؛ اولین امام و سیدالاوصیا حضرت امیر المومنین علی ( علیه السلام )، و مادر مکرمشان، حضرت صدیقه اطهر سیدة النساء حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است . او در مکتب پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) و امیرالمؤمنین (علیه السلام)رشد یافت و در دامان برترین زنان عالم، حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام ) بزرگ شد.

در خصوص امام حسن مجتبی(ع)،گفته می شود که از لحاظ صورت و سیرت بیش از دیگر امامان به رسول گرامی اسلام شبیه و حُسنِ خلق، کرامت، جوانمردی، یتیم نوازی و دیگر سجایای اخلاقی را از جد بزرگوارش به ارث برده بود. شیخ مفید در کتاب «ارشاد» اثر معروف خود، آورده است که «حسن علیه السلام چنان بود که از نظر خلقت و سیرت و سیادت شبیه ترین مردم به رسول خدا بود». پیامبر(ص) درباره مقام امام حسن(ع) در روایت های مختلفی فرموده اند که «هرکس دوست دارد به آقای جوانان اهل بهشت بنگرد، به حسن بنگرد» و ایشان همچنین امام دوم و سوم را دو سید جوانان اهل بهشت نامیده اند.

در مظلومیت امام حسن علیه السلام همین بس که ولادت او بدلیل وقوع در ماه مبارک رمضان کمتر مورد توجه است. این در حالی است که او عزیز پیامبر اکرم (ص) بوده و از جوانان اهل بهشت است، همو که رسول گرامی اسلام صلوات الله و سلامه علیه در کنار امام حسین علیه السلام آن دو وجود گرامی امامان مسلمین نامید، یا قیام کنند و یا اینکه دست از قیام بردارند و صلح کنند،پس بر ما است که به عنوان شیعه و پیرو پیامبر گرامی اسلام (ص) از مقام سبط اول تجلیل کنیم ،در ولادت او شادمانی کنیم و بدانیم تنها پیوند با او و دیگر معصومین علیهم السلام است که زندگی ما را سراسر سعادت و آرامش می نماید، ای بسا با توجه و چنگ زدن به این امام کریم علیه السلام بتوانیم خود و خانواده خود را از دام شیطان و وسوسه های او برهانیم . در عین حال با زنده نگهداشتن نام، یاد و صفات آن حضرت الگوی با طهارتی را به جامعه اسلامی عرضه کنیم.

ای بسا سرگردانی، نا آرامی و اضطراب زندگی امروز ما با تمسک به این دو ریسمان محکم یعنی قرآن و عترت پیامبر (ص)، حضرات معصومین علیهم السلام، روی آرامش گرفته با روحی مطمئن و زندگی سراسر سعادت دنیایی را که در ترک آن ناچار و مجبوریم با نشاط و طراوت وداع کنیم. پس بهتر است برای ورود به این مسیر نورانی مَرکَب رمضان را انتخاب کنیم و با داشتن دهانی بسته، فرصت تفکری عمیق در موجودیت مقدس قرآن کریم و اهل بیت معصومین علیهم السلام را به خود بدهیم .شاید سعادت دنیا و آخرت بما روی آورد و با کمک خداوند سعادتمند و عاقبت بخیر شویم.

ای مولود خجسته رمضان ! ای بدر تمام ماه خدا ! تو پیشوای همه خوبی ها و همه خٌلق های نیکویی. شما ادامه روش و منشحضرتمحمد ( صلی الله علیه و آله و سلم ) و کرانه امیر مومنان( علیه السلام ) هستیید. شما امام ما و ما مرید شما هستیم و اینک در بهار شکفتن شما، در فصل خدا بر خود از امامت شما می بالیم و بر نام شما افتخار می کنیم که زینت همه خوبی و کرامت هاست.

همه ساله پانزدهمین روز از ماه میهمانی پروردگار، مصادف با میلاد امام حسن مجتبی(علیه السلام)به احترام کرامت، بخشش و جود آن بزرگوار روز اکرامنامیده می شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *