اینجا لحن آیات نازل شده خیلی شدید است

گروه دین و اندیشه: استاد مطهری در کتاب امامت و رهبری، ص۳۹ با اشاره به آیه «یا أَیهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیک مِنْ رَبِّک وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ‏» (مائده/ ۶۷) ای پیامبر! آنچه را که بر تو نازل شد، تبلیغ کن و اگر تبلیغ نکنی رسالت الهی را تبلیغ نکرده‌ای، معتقد است : اینجا لحن، خیلی شدید است.

به گزارش بولتن نیوز، در ادامه این بحث آمده است که اجمالًا خود آیه نشان می‏‌دهد که موضوع آن‌چنان مهم است که اگر پیغمبر آن را تبلیغ نکند، اصلًا رسالتش را ابلاغ نکرده است. سوره مائده به اتفاق شیعه و سنی آخرین سوره‌‏ای است که بر پیغمبر نازل شده و این آیات جزء آخرین آیاتی است که بر پیغمبر نازل شده است.

شیعه سؤال می‌کند این دستوری که جزء آخرین دستورهاست و آن‌قدر مهم است که اگر پیغمبر آن را ابلاغ نکند همه گذشته‌ها کأن ‏لم‏ یکن است، چیست؟ شما نمی‌توانید موضوعی نشان بدهید که مربوط به سال‌های آخر عمر پیغمبر و اهمیتش در آن درجه باشد که اگر ابلاغ نشود هیچ چیز ابلاغ نشده است.
 
ولی ما می‌گوییم آن موضوع، مسئله امامت است که اگر نباشد، همه چیز کأن لم یکن است، یعنی شیرازه اسلام از هم می‌‏پاشد. به علاوه، شیعه از کلمات و روایات خود اهل تسنن دلیل می‌‏آورد که این آیه در غدیر خم نازل شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *