از غدیر تا مباهله

گروه مذهبی – در تاریخ اسلام و علی الخصوص تاریخ شیعه ۱۸ تا ۲۵ ذی الحجه بسیار با اهمیت می باشد. از آن جهت این هفته این چنین دارای منزلت واقع شده که اتفافاتی بسیار مهم و حیاتی که آینده اسلام پس از حضرت محمد(ص) در این هفته رقم خورده است.

به گزارش بولتن نیوز، در واقع اتفاقات این ایام از آن جهت برای شیعیان بسیار با اهمیت می باشد که سلسله اتفاقات رخ داده، همگی در اثبات حقانیت، امامت، ولایت و وصایت حضرت علی(ع) و اهل بیت پیامبر(ص) می باشند. اولین اتفاقی که در سیر چندین اتفاق باید از آن یاد کرد، واقعه مباهله می باشد. بنابر معتقدات شیعی، جریان مباهله پیامبر(ص) نه تنها نشانگر حقانیت اصل دعوت پیامبر(ص) است، بلکه بر فضیلت ویژه همراهان او در این ماجرا دلالت می‌کند چنانچه امام علی(ع) را به منزلۀ جان پیامبر معرفی می‌کند. واقعه مباهله در روز ۲۴ ذی‌الحجه سال نهم هجری روی داد. قرآن در آیه ۶۱ سوره آل عمران به آن اشاره کرده است:

 فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَكُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَكُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْكَاذِبِینَ ﴿۶۱﴾

بنابراین، پس از فرارسیدن علم [وحی] به تو، هر کس درباره او [حضرت عیسی(ع)]، با تو به چالش برخیزد، به او بگو: بیایید تا فرزندانمان و فرزندانتان، و زنانمان و زنانتان، و جان‌هایمان و جان‌هایتان را فراخوانیم، آنگاه (به درگاه خداوند) زاری [تضرّع] کنیم تا لعنت خداوند را بر دروغگویان نهیم.

از غدیر تا مباهله

در ماجرای مباهله عده ای از مسیحیان نجران پس از نامه دعوت به اسلام یا پرداخت جزیه که از سوی پیامبر(ص) به اسقف اعظم نجران نگاشته شده بود، به سوی مدینه حرکت کردند و پس از شنیدن استدلال های پیامبر و عدم پذیرش آن ها، این آیه از سوی پروردگار بر حضرت محمد(ص) نازل شد تا نشان دهنده حق و حقیقت باشد. اما آنچه که جای تفکر و تأمل دارد این است که مسیحیان نجران پس از این که مشاهده می کنند پیامبر(ص) با حضرت علی(ع)، حضرت زهرا(س) و حسنین(ع) به سوی ایشان می آیند، خود به حقانیت ایشان پی می برند و پرداخت جزیه را می پذیرند و از مباهله با ایشان می پرهیزند. اما قسمت مهم ماجرا در آیه مباهله و تفسیر آن رخ داده است که باعث مباهات شیعیان و تأیید اهل تسنن نیز قرار گرفته است. در این آیه بر طبق مستندات اسلامی و احادیث نقل شده از معصومین منظور از ابناءنا حضرت علی(ع)، منظور از نساءنا حضرت زهرا(س) و منظور از انفسنا حسنین(ع) می باشند. همین آیه نشانگر شأن و مرتبه بالای این خاندان و علی ابن ابیطالب است.

دیگر اتفاق مهم در این ایام نزول آیه تطهیر در شأن پیامبر گرامی اسلام و خاندان ایشان می باشد. آیه تطهیر بخشی از آیه ۳۳ سوره احزاب است که در آن به اراده خداوند بر پاکی اهل بیت(ع) از رجس و پلیدی تصریح شده است و متکلمان و عالمان دینی شیعی برای اثبات عصمت امامان(ع) به آن استناد می‌کنند. در این آیه شریفه آمده است که: إِنَّمَا یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً

بی‌گمان، خدا اراده کرده است تا آلودگی را از شما اهل بیت [پیامبر] بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند.

 در برخی احادیث آمده است این آیه در خانه ام سلمه همسر پیامبر(ص)، نازل شده و هنگام نزول آن علاوه بر پیامبر(ص) علی(ع)، فاطمه(س)، حسن(ع) و حسین(ع) هم حاضر بودند. در این هنگام پیامبر(ص) پارچه‌ای خیبری (کساء) را که بر آن نشسته بود، بر روی خود و علی و فاطمه و حسنین کشید و دست‌ها را به سوی آسمان بالا برد و گفت: “خدایا! اهل بیت من این چهار نفرند. اینان را از هر پلیدی پاک گردان”. ام سلمه از پیامبر(ص) پرسید آیا من نیز در شمار اهل بیت(ع) قرار دارم که پیامبر(ص) پاسخ داد تو از همسران رسول خدایی و تو (بر راه) خیر هستی.

 دیگر واقعه شایان توجه این ایام نزول آیه ولایت است. آیه ولایت، آیه ۵۵ سوره مائده که در شأن امیرالمومنین نازل شده و او را ستوده است. شیعیان از این آیه برای اثبات ولایت آن امام استفاده می‌کنند: إِنّما وَلیکُمُ اللهُ و رَسولُهُ والّذینَ ءَامَنوا الَّذینَ یقِیمُونَ الصَّلوةَ و یؤتُونَ الزَّکوة و هُم راکِعونَ

ولی شما فقط خدا، پیامبر و مؤمنانی هستند که نماز را به پا داشته، در رکوع زکات می‌دهند.

این آیه در شأن حضرت علی است. تمام تفاسیر شیعه بر این مطلب اتفاق نظر دارند. در میان اهل سنت نیز تقریبا چنین است. قاضی ایجی در کتاب مواقف تصریح کرده است که مفسّران بر نزول این آیه در‌ شأن علی(ع) اجماع دارند. شیعه با این آیه بر جانشینی و ولایت علی(ع) استدلال کرده است و حتّی برخی آن را قوی ترین دلیل بر امامت ایشان برشمرده‌اند. وجه استدلال چنین است که این آیه با «إِنّما» آغاز شده و به تصریح لغویان دلالت بر حصر دارد. کلمه ولی مشتق از «ولی» و «ولایت» و به معنای سرپرستی و صاحب اختیار است و از آن جا که بنا بر شأن نزول، منظور از ولی در این آیه حضرت علی است و پیامبر(ص) هم در موارد متعددی بر ولایت حضرت علی تصریح دارند نتیجه این که حضرت علی جانشین پیامبر(ص) هستند.

دیگر اتفاق مهم در اثبات حقانیت امیرالمؤمنین و خاندان ایشان، نزول سوره انسان یا هل اتی می باشد. بنابر نظر مفسران شیعه و برخی از اهل سنت، آیه پنجم و یا هشتم این سوره که به آیه اطعام معروف است، در توصیف حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) و حسنین(ع) و خادم آنان فضه نازل شده است. ایشان سه روز پی در پی به نذرشان بر روزه‌ گرفتن این روزها وفا کردند و با اینکه خود گرسنه بودند، افطاری‌شان را به مسکین و یتیم و اسیر بخشیدند. علامه امینی در کتاب الغدیر از سی و چهار تن از علمای اهل سنت نام برده است که به نقل متواتر تایید می‌کنند این آیات در شأن اهل‌بیت(َع) و از فضایل مهم امام علی(ع) و فاطمه(س) و حسنین (ع) می‌باشد. بنابر نظر علمای شیعه، هجده آیه از این سوره و یا مجموع سوره انسان در شأن اهل‌بیت(ع) نازل شده است.

از غدیر تا مباهله

اما پایان بخش تمام این دلایل واقعه غدیر خم و اهمیت والای آن می باشد. چنان این امر دارای ارزشی بالا است که حضرت باری تعالی در رسای آن و برای نشان دادن اهمیت بالای این واقعه در دفعات گوناگون و در مراحل مختلف واقعه غدیر آیاتی را بر پیامبر اسلام نازل گردانده است. یکی از این آیات، آیه تبلیغ است. آیه تبلیغ، آیه ۶۷ سوره مائده و از آخرین آیات نازل شده بر پیامبر(ص) می باشد. بر اساس این آیه، پیامبر موظف شده است پیام بسیار مهمی را به مردم ابلاغ کند. به تصریح آیه شریفه، اهمیت پیام چنان است که اگر پیامبر(ع) آن را ابلاغ نکند، رسالت پیامبریِ خود را به انجام نرسانده است. به اعتقاد شیعیان و برخی از اهل سنت، آیه در حجة الوداع و ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم هجری نازل شده است. در باور شیعه، موضوع پیام، جانشینی حضرت علی (ع) است و بدین رو، پیامبر (ص)، پس از نزول آیه، در غدیر خم، حضرت علی(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد. پروردگار عالم در ابن آیه می گوید: يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ  وَاللَّـهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّـهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ

اى پيامبر، آنچه را از جانب پروردگارت به تو نازل شده، ابلاغ كن؛ و اگر نكنى رسالتش را به انجام نرسانده‌اى. و خدا تو را از [گزند] مردم نگاه مى‌دارد. بی گمان، خدا گروه كافران را هدايت نمى‌كند.

پس از نزول این آیه بزرگ ترین اتفاقی که به جرئت می توان گفت حتی آینده بشریت را رقم زد، رخ داد و پیامبر اسلام در منطقه غدیر خم امیرالمؤمنین علی (ع) را به عنوان جانشین خود به امر خداوند به مردم معرفی کردند. بنابر روایات، رسول خدا(ص)، در غدیر خم مردم را گرد آورد و دست علی(ع) را بلند نمود تا همگان او را ببینند و فرمود: «ای مردم، آیا من از خود شما، بر شما بیشتر ولایت ندارم؟» مردم پاسخ دادند: «آری،‌ای رسول خدا.» حضرت فرمود: «خداوند ولیّ من است و من ولیّ مؤمنین‌ هستم و نسبت به آنان از خود آنان بیشتر ولایت دارم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست.» رسول خدا(ص) سه‏ بار این جمله را تکرار کرد و فرمود:

«خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن، هر کسی که علی را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر کسی که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی که او را یاری می‌نماید و به حال خود رها کن، هر کس که او را وا می‌‏گذارد.» سپس خطاب به مردم فرمود: «حاضران این پیام را به غایبان برسانند.»

این واقعه چنان دارای فضیلت و اهمیت بود که پس انجام این مأموریت آیه اکمال بر پیامبر(ص) نازل شد تا بر مسلمانان ثابت شود که ولایت علی(ع) تا چه میزان اهمیت دارد. آیه اِکمال، آیه سوم سوره مائده که درباره واقعه غدیر بر پیامبر اکرم(ص) نازل شده است. خداوند در آن بیان می‌فرماید که پس از نزول این آیه دین را کامل و نعمت را تمام کرده است: اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً ﴿۳﴾

امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را برای شما [به عنوان] آیینی برگزیدم.

با نزول آیه تبلیغ در غدیر خم، پیامبر اکرم(ص) علی بن ابیطالب(ع) را به ولایت و خلافت منصوب کرد و آیه اکمال نازل گردید سپس پیامبر(ص) فرمود:

اَللهُ أکبرُ عَلی إکمالِ الدّینِ وَ إتمامِ النِّعمةِ وَ رِضَی الرَّبِّ بِرِسالَتی وَ وِلایةِ عَلیِّ بنِ اَبیطالبٍ مِنْ بَعدی (ترجمه: الله اکبر بر کامل کردن دین و تمام کردن نعمت و رضایت خداوند به پیامبری من و ولایت علی بن ابیطالب پس ازمن)

بر این اساس مساله ولایت علی بن ابیطالب(ع) آخرین فریضه‌ای است که نازل شد و پس از آن چیزی نازل نشد مگر آیه اکمال. جمیع تمام این اتفاقات و آیات همگی به یک نتیجه واحد منتهی می شود. و آن چیزی نیست جز ولایت حقه حضرت علی(ع) که نه در زمین و توسط زمینیان که در آسمان و توسط اهل آسمان و خداوند تبارک و تعالی به ایشان اعطا گشته است. بی شک این مسأله موجب فخر دوست داران ایشان خواهد بود. مسأله جانشینی رسول خدا امری است غیر قابل تشکیک که متأسفانه بر طبق اسناد موجود توسط عده ای خاص که حتی اجازه برگذار شدن مراسم تدفین پیامبر را ندادند، زیر پا گذاشته شد. اما آن چه مهم است، این نکته می باشد که شیعیان ایشان و اهل بیت، در انتظار مهدی موعود، تلاش خود را فزونی بخشند تا زمینه های ظهور حضرتش را فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *