ارزش هر انساني به اندازه چيزي است كه دوست مي دارد

گروه دین و اندیشه: مرحوم علامه محمد تقی جعفری در خاطره ای که مربوط به جمع برخي از جامعه شناسان برتر دنيا در دانمارك است که پيرامون موضوع مهمي با عنوان «ارزش واقعی انسان به چیست» به بحث و تبادل نظر می پرداختند، می گوید: هنگامي كه نوبت به بنده رسيد، گفتم: اگر مي خواهيد بدانيد يك انسان چقدر ارزش دارد، ببينيد به چه چيزي علاقه دارد و به چه چيزي عشق مي ورزد.

ارزش هر انساني به اندازه چيزي است كه دوست مي دارد

به گزارش بولتن نیوز، علامه در ادامه این خاطره می گوید: كسي كه عشقش يك آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. كسي كه عشقش ماشينش است، ارزشش به همان ميزان است. اما كسي كه عشقش خداي متعال است، ارزشش به اندازه خداست… من اين مطلب را گفتم و پايين آمدم. وقتي جامعه شناسان سخنان من را شنيدند، براي چند دقيقه روي پاي خود ايستادند و كف زدند.

هنگامي كه تشويق آن ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزيزان، اين كلام از من نبود، بلكه از شخصي به نام علي ـ عليه السلام ـ است. آن حضرت در نهج البلاغه مي فرمايند:
«قِيمَةُ كُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُه»؛ «ارزش هر انساني به اندازه چيزي است كه دوست مي دارد.»

وقتي اين كلام را گفتم، دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس اميرالمؤمنين علي ـ عليه السلام ـ از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاري كردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *