آيا فرشتگان خاطرات و نيتهاي قلبي ما را هم مي نويسند؟

به گزارش بولتن نیوز، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در سخناني به “ثبت خاطرات و نيتهاي قلبي ما توسط فرشتگان” از منظر امام کاظم (عليه السلام) اشاره كرده و فرمودند:

از امام كاظم (ع) سؤال شد: فرشتگان اعمال ما را كه می نويسند بجاست؛ براي اينكه می ‏بينند و می نويسند. اما آيا خاطرات و نيتهايي را كه فقط از دل گذرانده ‏ايم و هنوز به لباس عمل در نياورديم هم می نويسند؟ آنها را كه نمي‏بينند پس از كجا مي‏فهمند تا بنويسند؟ و اينكه خداوند مي‏فرمايد: (وإن تُبدوا ما في أنفسكم أو تخْفوه يحاسبْكم به الله): اسرار دروني را كه به كسي افشا نكرده‏ايد، در قيامت بايد حسابش را پس بدهيد. اين اسرار دروني را فرشتگان چگونه می ‏دانند و از كجا می ‏نويسند؟

حضرت فرمودند: آيا بوی باغ و بستان و بوی كثافت و گنداب يكي است؟ اگر از كنار باغي پر از گل و معطر بگذريد، بوي خوب احساس می ‏كنيد. و چنانچه بوي بد به مشام انسان برسد، مي‏فهمد كه اين جا كثافت و زباله است. از بو می توان فهميد كه از كنار باغ مي‏گذريم يا از كنار چاه. فرشتگان از بوی خوشْ تشخيص مي‏دهند كه در قلب اين مؤمن اسرار و نيتها و اراده ‏هاي خير و طيّب و طاهر است. و نيز از بوي بد هم فرشتگان می فهمند كه در درون اين شخص، پليدی است.(كافی، ج ۲، ص ۴۲۹)

منبع: کانال تلگرام در محضر علامه جوادی آملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *